Wizyta okulisty

Wizyta okulisty

Wczoraj przychodnię prowadzoną przez naszą misję odwiedził okulista i pewno niektórzy czytelnicy mogą się dziwić dlaczego o tym piszemy na naszej stronie internetowej. Europejczycy, którzy odwiedzają regiony Republiki Środkowoafrykańskiej mają wrażenie, że mieszkańcy cieszą się dobrym wzrokiem, gdyż niewielu nosi tu okulary. Jest to jednak złudzenie – wrażenie to jest spowodowane po prostu brakiem okulistów w kraju.

W całej prefekturze Sangha-Mbaere zbliżonej wielkością do polskiego województwa dolnośląskiego nie ma ani jednego okulisty. Ten, który nas odwiedził przyjechał z sąsiedniej prefektury, z miejscowości Gamboula graniczącej z Kamerunem, odległej od Monasao o kilkanaście godzin ciągłej jazdy samochodem. Stąd też do naszej misji przybyli mieszkańcy z różnych miejscowości naszej prefektury,niektórzy szli na pieszo prawie 20 km w jedną stronę.

Wizyta okulisty to kolejny dobry przykład współpracy misji Monasao w organizacją ekologiczną WWF, która opiekuje się pobliskim Parkiem Narodowym Dzanga-Sangha. Utworzenie Parku Narodowego stało się życiowym wyzwaniem dla mieszkających tu Pigmejów, których egzystencja związana jest nierozerwalnie z dżunglą, w której dotychczas mieszkali, polowali, zbierali pożywienie i wszystkie niezbędne do życia materiały.


Comments are closed.