Lekarz z Polski

Lekarz z Polski

Po krótkim – dwutygodniowym urlopie w Polsce – wróciła na misję Monasao lekarka Emilia Bylicka. Mimo, iż przerwa świąteczna była krótka to powrót lekarza był mocno oczekiwany zarówno przez mieszkańców Monasao jak i pobliskich wiosek w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Emilia nie tylko zapewnia profesjonalną pomoc medyczną potrzebującym, ale i zarządza całą przychodnią w Monasao.

Dzięki Emilii przychodnia w Monasao cieszy się dobrą opinią w całej okolicy, czego skutkiem są liczne wizyty chorych z odległych miejscowości, które wprawdzie posiadają własne przychodnie lecz poziom ich usług jest znacznie niższy. Z drugiej strony usługi i lekarstwa w Monasao są najtańsze w całej prefekturze Sangha-Mbaere, gdyż celem naszej przychodni jest pomoc mieszkańcom nie zaś maksymalizacja zysków jak to ma miejsce w innych przychodniach.

Poza pracą w przychodni w Monasao Emilia wykonuje też regularne wizyty do odległych wiosek zamieszkanych przez Pigmejów. Podróż samochodem zajmuje niekiedy godzinę lub dwie i mieszkańcy tych wiosek nie mają innej możliwości uzyskania pomocy medycznej. Niektóre z wiosek znajdują się głęboko w dżungli i niekiedy Emilia wraz z ekipą towarzyszącą musi przejść znaczny odcinek pieszo. Zdarza się, że w takich osadach Emilia spędza noc pod namiotem w samym środku dżungli i wśród Pigmejów pełnych wdzięczności za okazaną pomoc. W najbliższym czasie postaramy się zamieścić zdjęcia z takich wizyt naszej lekarki.

Ważnym przedsięwzięciem, które podejmuje Emilia są regularne szkolenia dla personelu medycznego przychodni w Monasao oraz innych miejscowości naszej prefektury. Odbywają się one raz w miesiącu i trwają 2 dni. Szkolenia gromadzą kilkunastu uczestników. Mają one duże znaczenie dla służby zdrowia naszej prefektury, której główną bolączką jest niedobór wykształconego personelu oraz brak wielu podstawowych informacji z zakresu pomocy medycznej pracowników służby zdrowia.

Po męczącej, trzydniowej podróży z Warszawy do Monasao Emilia zabrała się do pracy z samego rana następnego dnia, w sobotę.


Comments are closed.