Kino letnie

Kino letnie

Od połowy listopada do przełomu lutego i marca panuje w Monasao i okolicy pora sucha. Jest to stosunkowo krótki okres jak na afrykański kontynent – przez pozostałe 8-9 miesięcy w ciągu roku doświadczamy częstych i intensywnych opadów deszczu. Jest to zawsze wielkim zaskoczeniem dla nowych gości misji Monasao, którym Afryka kojarzy się z upałami i doskwierającym słońcem.

W trakcie pory suchej misja Monasao organizuje znacznie częściej niż w porze deszczowej projekcje filmów, gdyż w tym właśnie okresie mamy pewność, że niespodziewany deszcz nie pokrzyżuje naszych planów. Prezentujemy szeroki wachlarz filmów: od filmów religijnych, przez filmy akcji i przygodowe aż do filmów dla dzieci, oczywiście zawsze w języku francuskim. Liczymy, że być może zmotywuje to niektórych do nauki tego języka, gdyż jego znajomość przez mieszkańców Monasao jest bardzo ograniczona.

Ten sezon rozpoczęliśmy od projekcji nowego wydania Księgi Dżungli (2016), która zgromadziła niemal wszystkich mieszkańców naszej wioski. Film był oczywiście strzałem w dziesiątkę, opisywał historię odbywającą się w dżungli, czyli środowisku tak bliskim mieszkańcom Monasao. Projekcji filmu towarzyszyły niemal przez cały czas głośne okrzyki widowni, oklaski, emocjonalne komentarze. Księga Dżungli nie pozostawiła żadnego widza obojętnym na historię odbywającą się na ekranie.

Na poniższych zdjęciach widać pył charakterystyczny dla pory suchej, kiedy to harmatan, silny, północno-wschodni wiatr wiejący znad odległej o tysiące kilometrów Sahary roznosi pustynny , pylny i gorący piasek.


Comments are closed.