Katechumenat w Kanzie

Katechumenat w Kanzie

Niedawno odwiedziliśmy niewielką wioskę – Kanza – położoną 15 km na południe od Monasao. Miejscowość ta przeżywa obecnie pierwszą ewangelizację – nie ma tu ochrzczonych chrześcijan, a liczne grono mieszkańców, którzy uczestniczyli we mszy św. dopiero przygotowuje się do przyjęcia chrztu. Uczestnictwo we mszy św., gdzie tylko kapłan przyjmuje komunię świętą jest specyficznym doświadczeniem w takich miejscowościach Afryki jak Kanza. Mimo, iż uczestnicy mszy św. dopiero zaczynają swoją relację i przygodę z Jezusem z Nazaretu to trzeba przyznać, że ich postawa w trakcie nabożeństwa, głębokie skupienie i radosne oczekiwanie mogą być pozytywnym przykładem dla „doświadczonych” braci w wierze.

Katechumenat trwa 3 lata, kiedy poznaje się wiarę chrześcijańską i osobę Jezusa Chrystusa. Jeśli pierwsi katechumeni Kanzy będą już gotowi to pierwszy chrzest w Kanzie odbędzie się w trakcie Świąt Wielkanocnych przyszłego roku. Mieszkańcy Kanzy wybudowali tu niewielką kapliczkę na pięknie zlokalizowanym wzgórzu, z którego rozciąga się wspaniały widok na okolicę. Obecnie zbierają już kamienie, by w przyszłości postawić tu kamienną kaplicę.

Do Kanzy przyjeżdża też regularnie Emilia Bylicka – polski lekarz pracujący na misji Monasao. Jest to jedyna możliwość dla mieszkańców Kanzy, by na miejscu uzyskać pomoc lekarską.


Comments are closed.