Grudniowe pielgrzymki

Grudniowe pielgrzymki

8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny mieliśmy wyjątkową okazję przeżywać dwie pielgrzymki w tym samym okresie. Pierwsza z nich odbywa się już od wielu lat do nowopowstającego Sanktuarium Maryjnego w Ngukomba znajdującego się ok. 30 km od Bangui – stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej.

W tym roku wielotysięczne tłumy pielgrzymowały do Ngukomba, by uczestniczyć w całonocnym czuwaniu i uroczystej mszy św. następnego dnia. Pielgrzymom towarzyszył kardynał Dieudonné Nzapalainga – najmłodszy w kolegium kardynalskim, powołany przez papieża Franciszka. W tym miejscu należy też przypomnieć, że Republika Środkowoafrykańska – jeden z najuboższych i kompletnie zapomnianych krajów na świecie była miejscem pierwszej pielgrzymki zagranicznej Franciszka.

Nocne czuwanie odbywało się u stóp wzniesienia, na którym znajduje się krzyż. Jeszcze przed czuwaniem ustawiła się wielogodzinna kolejka ludzi pragnących indywidualnie go uczcić. W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się msza św., w której uczestniczyły najwyższe władze Republiki Środkowoafrykańskiej na czele z prezydentem Faustin-Archange Touadéra zabiegającym o jedność swojego kraju, ostro podzielonego krwawymi konfliktami w latach 2012-2014.

W tym samym czasie odbywała się pielgrzymka na terenie naszej parafii oddalonej od stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej o ok. 450 km, czyli ok. 14-15 godzin jazdy jeepem. Odbywała się ona z wielu miejscowości naszej parafii do Lidjombo oddalonego od Monasao o ok. 80 km. W pierwszej połowie XX w. Lidjombo było miejscem plantacji kawy, której katoliccy właściciele pochodzący z Portugali wznieśli niewielką, choć urokliwą kaplicę pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat cały teren był opuszczony i zaniedbany. Mimo tego mieszkańcy naszej parafii czczą miejsce zrujnowanej kapliczki. Szczytem dwu- lub trzydniowej pielgrzymki ponad tysiąca mieszkańców naszej parafii było nocne czuwanie w wigilię Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny zakończone poranną mszą świętą. W czasie mszy św. zostały złożone uroczyste przyrzeczenia członków Legionu Maryi – popularnej w Republice Środkowoafrykańskiej organizacji czcicieli Maryi. Poza pielgrzymowaniem, wspólną modlitwą, poświęceniem motocykli był to tez czas wspólnych rozmów. Nasi parafianie byli zaskoczeni wiadmością, że w Polsce pielgrzymi pokonują przez wiele dni odległości przekraczające 300 km zmierzając do sanktuarium w Częstochowie. Miejmy nadzieję, że zaczerpną oni z przykładu polskich pielgrzymek, ukazujących, że nasze życie nie jest zakorzenianiem się w doczesności, ale drogą ku życiu prawdziwie szczęśliwemu, w Jezusie Chrystusie, poprzez Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny.


Comments are closed.