Edukacja i dożywianie w szkołach ORA

Edukacja i dożywianie w szkołach ORA

Tak jak pisaliśmy w październikowej notatce w nowym roku szkolnym 2017/2018 rozpoczęliśmy całoroczne dożywianie dzieci w szkołach ORA prowadzonych przez misję Monasao. Są to dwuletnie szkoły dla dzieci w wieku 5-7 lat, których zadaniem jest wprowadzenie dzieci pigmejskich do systemu edukacji państwowych szkół podstawowych. Rodzice dzieci pigmejskich nie przykładają należytej uwagi do edukacji swoich pociech, które bez dodatkowego wsparcia i wcześniejszego przygotowania nie poradziłyby sobie w szkole podstawowej.

Więcej informacji o naszych szkołach znajdziecie w październikowym wpisie na naszej stronie.
Jeszcze w październiku napotkaliśmy trudność w realizacji programu edukacyjnego ORA. Jeden z nauczycieli zrezygnował z nauczania w pierwszej klasie ORA w Monasao. Sytuacja stała się dość skomplikowana, gdyż w okolicy Monasao nie ma osób z odpowiednim przygotowaniem, które mogłyby łatwo zastąpić nauczyciela w szkole. Nasz nauczyciel swoją decyzję motywował problemami zdrowotnymi. Jak się później jednak okazało, rzeczywista przyczyna była zupełnie inna. Nieco wcześniej zwróciliśmy mu uwagę, by nie przyjmował do szkoły dzieci, które nie są w odpowiedniej grupie wiekowej dla szkół ORA. Niestety, rodzicie dzieci niepigmejskich często wywierali ogromny nacisk na niego jak i innych nauczycieli, by przyjął ich pociechy łamiąc podstawowe reguły dotyczące wieku uczniów. Nauczyciel nie wytrzymał presji rodziców oraz jednoznacznych zasad przyjmowania dzieci do szkół ORA i postanowił zakończyć pracę. Po kilkudniowych rozmowach z nami zdecydował się jednak powrócić do pracy w szkole. Jak się okazuje, realizacja programu edukacyjnego ORA napotyka czasami na zupełnie niespodziewane przeszkody.

Po powrocie nauczyciela do szkoły kontynuujemy akcję dożywiania dzieci w Monasao. W szkole ORA w Ngeyngey dożywianie dzieci przebiega cały czas bez zarzutu. Przypominamy, że akcją dożywiania objętych jest obecnie ponad 170 dzieci, a koszt posiłku to ok. 0,60 PLN dziennie na dziecko. Obecnie mamy zapewnione środki do końca pierwszego semestru. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom z Polski, a szczególnie wspierającym tę inicjatywę restauratorom. Zachęcamy też do wsparcia akcji w kolejnych miesiącach. Poniżej prezentujemy parę zdjęć z akcji dożywania.


Comments are closed.