Dzięki Czarek!

Dzięki Czarek!

Właśnie, co pożegnaliśmy Czarka, który postanowił poświęcić 3 tygodnie swego tegorocznego urlopu, by pomóc w organizacji misji Monasao. Gościa z Wrocławia powitaliśmy z wielką radością, ale już następnego dnia rano Cezary wziął się do pracy. Głównym celem była organizacja remontu kościoła i odnowienie jego prezbiterium.

Bez zbędnych pytań Czarek zorganizował pigmejską ekipę remontową oraz niezbędne narzędzia, których część przywiózł z Polski. Po trudach organizacji i malowaniach kościoła Czarek poszedł za ciosem i zorganizował wymalowanie pomieszczeń naszej misyjnej przychodni, której ściany rzeczywiście głośno wołały o odnowienie. Wymalowane pomieszczenia zapewniają nie tylko niezbędną higienę i komfort pracy obsługi przychodni, ale i są pewną lekcją czystości dla korzystających z usług medycznych oferowanych przez naszą misję. Przez cały okres swojej wizyty Czarek pomagał w przychodni, która zmaga się z wieloma prozaicznymi problemami, wynikającymi z braku niezbędnej przestrzeni, wyszkolonego personelu i niedofinansowania; niewątpliwie wielu chorych w tym czasie wiele zawdzięcza wizycie „białego z Polski”.

Prace remontowe to nie jedyne wsparcie, jakie Czarek wniósł do naszej misji. Chyba zgodnie ze swoim charakterem nie zmarnował żadnej chwili w trakcie pobytu w Monasao. Spontanicznie zorganizował wiele akcji dla dzieci i młodzieży poczynając od konkurencji sportowych poprzez pokazy z zakresu survival. Dzięki doświadczeniu zawodowemu i życiowym pasjom Czarek mógł wiele nauczyć i wiele razy zaskoczyć Pigmejów w sferze survival: rozpalaniu ognia, organizacji skromnego oświetlenia w buszu, organizacji skromnej możliwości umycia się z daleka od źródła wody. To rzeczywiście niezwykłe, by „biały z Polski” uczył przydatnych rzeczy Pigmejów jak przeżyć w buszu 😉 Szacun!

Trzy tygodnie to niemal chwila w życiu naszej misji. Aż trudno uwierzyć, że jedna osoba z Polski potrafiła wnieść tyle pozytywnej energii i wymiernej pomocy materialnej w tak krótkim czasie. Dzięki Czarek!


Comments are closed.