Boże Narodzenie w Monasao

Boże Narodzenie w Monasao

Na misji Monasao podobnie jak w każdej katolickiej parafii na świecie okres poprzedzający Boże Narodzenie oznacza intensywne przygotowania duchowe i liczne spowiedzi, ale także porządki i przygotowania w domach, w kościele i na terenie wokół misji. Szczególnie zauważalne były próby chóru, który z ogromną energią przygotowywał się do świąt, dzięki czemu niemal całe Monasao mogło uczestniczyć w atmosferze świątecznych przygotowań.


W niedzielę 24 grudnia, w Wigilię Bożego Narodzenia odprawione zostały dwa nabożeństwa. Poranna msza św. odbyła się w Salo, znajdującym się 32 km na północ od Monasao. Pokonanie tego dystansu zabiera niemal półtorej godziny. We wrześniu tego roku odbyły się w Salo chrzciny 49 mieszkańców pragnących zostać uczniami Chrystusa. Więcej o tym wydarzeniu pisaliśmy we wrześniowym wpisie na naszej stronie
Wieczorna nabożeństwo odbyło się z kolei w Kanzie znajdującej się ok. 15 km na południe od Monasao. Kanza jest niewielką wioseczką, w której obecnie nie ma ochrzczonych chrześcijan, ale w której liczne grono mieszkańców dopiero przygotowuje się do sakramentu chrztu św. Wprawdzie kapliczka w Kanzie jest bardzo skromna jest jednak pięknie zlokalizowana na pobliskim wzniesieniu. Mieszkańcy z wielkim staraniem udekorowali kapliczkę kwiatami oraz gałązkami palmowymi. Szczególne wrażenie robił świąteczny łańcuch przygotowany z pobliskich roślin oraz znajdujące się nad ołtarzem wielkie serce wykonane z misternie przeplatanych liści. Nawet droga prowadząca do kapliczki została udekorowana palmami. Samo nabożeństwo zostało również pięknie zorganizowane a szczególne wrażenie robiła ogromna radość z Narodzenia Pańskiego wyrażana w gorącym śpiewie wszystkich uczestników nabożeństwa. Wyjątkowym przeżyciem jest możliwość uczestnictwa w takich nabożeństwach pełnych zaangażowania, świeżości wiary i autentycznej radości.
Dzisiaj, w Święto Narodzenia Pańskiego 25 grudnia odbyła się msza św. w Monasao. Msza św. miała wyjątkowo uroczysty charakter i trwała 2,5 godziny. Dużą część stanowiły pieśni wyrażające radość z Bożego Narodzenia oraz chwałę składaną Narodzonemu Dziecięciu. Piękny i gorący śpiew to owoc wielodniowych przygotowań obu chórów parafialnych. Niektórym pieśniom towarzyszył taniec przygotowany przez grupę naszych parafianek. W trakcie mszy św. miało też miejsce błogosławieństwo dla dzieci, które bardzo licznie przybyły do kościoła. Wyjątkowy charakter miała też procesja z darami, której liczni uczestniczy składali płody rolne u stóp ołtarza w rytm pieśni dziękczynnych. Po zakończonej mszy św. wielu uczestników przez długi jeszcze czas życzyło sobie Radosnych Świąt i dzieliło się radością z Narodzenia Pańskiego.
Po południu nasza misja zorganizowała świąteczny obiad dla najstarszych mieszkańców Monasao. Stanowią oni najuboższą część naszej społeczności, gdyż nie zawsze mogą oni liczyć na pomoc swoich rodzin. Posiłkowi towarzyszyła radosna atmosfera, liczne pieśni a niekiedy i tańce uczestników. W tym roku w obiedzie uczestniczyło ponad 40 staruszków. Po posiłku uczestnicy otrzymali dodatkowo artykuły spożywcze dla swoich domów.
Wszystkim kochanym czytelnikom naszej strony internetowej życzymy tego, co jest istotą Świąt Bożego Narodzenia – zawierzenia, że Bóg sam przychodzi, by nas zbawić. Życzymy, by to zawierzenie rodziło w sercu pokój, głęboką radość i nadzieję ostatecznego zwycięstwa. Życzymy też, by to rodzinne święto promieniowało przede wszystkim na ciepłe relacje z najbliższymi, bo w ten właśnie sposób Chrystus przychodzi do człowieka.


Comments are closed.