O rzeczy ważnej dla każdego Pigmeja

O rzeczy ważnej dla każdego Pigmeja

W życiu Pigmeja istnieją rzeczy, które nie mają żadnego znaczenia a powinny go mieć, chociażby z uwagi na codzienne ich zastosowanie. Czasami bez większego namysłu, potrafią łatwo spieniężyć te rzeczy dla doraźnych korzyści, typu alkohol, papierosy lub inne używki współczesnego świata. Mówiąc szczerze, złości mnie u nich takie działanie, przecież na wszystko muszą bardzo ciężko pracować. Ale z drugiej strony jest to fascynujące i nierzadko skłania mnie do refleksji.

Read More Read More

Nowe czasy i nowe wyzwania

Nowe czasy i nowe wyzwania

Misja w Monasao to tylko 45 lat historii Pigmejów Bayaka w Republice Środkowoafrykańskiej. Przez wieki żyli oni z dala od wielkich skupisk ludzi w niedostępnych obszarach lasów tropikalnych centralnej Afryki. Kiedyś, wiele się o nich nie mówiło, a to co zostało powiedziane obrosło w mity i wielokrotnie krzywdziło ich. Dlatego kilkanaście lat temu, mała grupa tej społeczności postanowiła uwolnić się od uprzedzeń na ich temat i ogólnej społecznej dyskryminacji jaka ich dotykała od pokoleń, na obszarach gdzie zamieszkiwali. Ich decyzje i działania miały charakter tymczasowy, ale okazały się długofalowe i bardzo głęboko zmieniły życie Pigmejów Bayaka.

Read More Read More

Robić coś – czy raczej nic nie robić?

Robić coś – czy raczej nic nie robić?

Od czasu do czasu, po zakończonym całym dniu pracy, siadam sobie przed moim domkiem, skąd mogę obserwować ludzi powracających do swoich domów z pola, z lasu, ze źródła lub z jeszcze wielu innych kierunków codziennego życia. W oddali widzę dymy ognisk leniwie wznoszące się do góry…

Read More Read More

Puste obietnice

Puste obietnice

Misja w Monasao gościła pod swoim dachem Rebekah Myers, studentkę, która przez pięć miesięcy poznawała życie Bayaka oraz zmiany jakie powoduje w ich środowisku otwarty trzy lata temu tartak „SINFOCAM”, oddalony 12 km od naszej wioski. Wyrąb drzewa w Republice Środkowoafrykańskiej oraz jego sprzedaż poza granicami to stałe źródło dochodu dla tego kraju, ale też pewna dewastacja naturalnego środowiska życia Pigmejów Bayaka, ich domu. Niestety, nie mają oni dzisiaj wielkiego wpływu na to co ktoś robi w ich domu. Oficjalna wersja tartaku z chińskim źródłem finansowania brzmi: „nie przyjechaliśmy tutaj by niszczyć, ale by zagospodarować drzewostan waszego lasu tropikalnego w taki sposób, aby każdy kto w nim posiada jakiś interes mógł na tym skorzystać.” Trudno przekonać się do tego stwierdzenia z punktu widzenia gospodarzy tego lasu, samych Bayaka. Od trzech lat drzewo jest wywożone z naszego regionu na ogromnych ciężarówkach z wielkim natężeniem. Jednak nie widać, by w tym czasie, ktoś ofiarował coś w zamian Pigmejom, gospodarzom tego miejsca. A na początku prac tartaku było wiele zapewnień i obietnic rozwoju tego regionu. Jak to więc będzie za 40 lat? Bo na tyle opiewa aktualne pozwolenie na wyrąb tutejszego lasu. Nie mamy na to jeszcze odpowiedzi. Ale dobrze, że niektórzy już dzisiaj zaczynają się zastanawiać nad tym pytaniem i problemem jutra. Rebekah przyjechała do nas, by się przyjrzeć temu z bliska. W jej artykule załączonym poniżej znajdziemy informacje, które pokazują dlaczego znalazła się w Monasao.

No Images found.

Read More Read More

Dzień Karako

Dzień Karako

Tak nazywamy w Monasao dzień otwarcia spichlerza misyjnego, w którym od września do kwietnia każdego roku przetrzymywane są orzeszki ziemne (karako) przeznaczone na nowy zasiew. Jeszcze w nie tak odległych czasach spichlerzem dla Pigmejów był las. To on żywił i dawał schronienie. Był pewnego rodzaju domem, gdzie obfitość owoców leśnych oraz zwierzyny stanowiły wystarczająco bogatą dietą potrzebną do życia.

« z 2 »

Read More Read More

Sami Swoi

Sami Swoi

Kto nie kojarzy tych dwóch słów ze słynną filmową historią Kargulów i Pawlaków? Przywiązanie do ziemi, ale też ludzkie słabości stały się źródłem konfliktu między dwoma sąsiadami. Podobną historię przeżywaliśmy w ostatnich dniach w Monasao. Powodem do kłótni nie była źle zaorana ziemia, ona u nas nie ma jeszcze tak znaczącej wartości, ale zagubiony pocisk ze śrutów do prymitywnie wykonanej strzelby w cenie 1000 CFA (6 zł) oraz nadużyty alkohol. Albert M. popił sobie wcześniej za czyjeś pieniądze, a gdy już tracił jasność umysłu wymyślił w swej podświadomości, że następnego dnia pójdzie na polowanie. Przedtem musi tylko odzyskać schowany u swojego sąsiada Chico M. nabój do wypożyczonej broni.

Read More Read More

Kanza

Kanza

Tak nazywa się wioska położona 15 km od Monasao, w której to 8 kwietnia po raz pierwszy w historii odbył się chrzest 48 dorosłych osób. Był to pierwszy chrzest katolicki na terenie tej wioski, ponieważ przez lata mieszkał w niej pastor jednego z tutejszego kościoła protestanckiego, który nie pozwalał Pigmejom przystąpić do Kościoła katolickiego. Powodem była zazdrość.

« z 3 »

Read More Read More

Budowa nowej przychodni

Budowa nowej przychodni

Od trzech miesięcy misja Monasao prowadzi budowę nowego skrzydła budynku przychodni (135m2). Budynek dotychczasowej nie wystarcza, by zapewnić opiekę medyczną na odpowiednim poziomie dla ciągle wzrastającej liczby mieszkańców Monasao. W ostatnich miesiącach, dzięki naszym codziennym wysiłkom oraz obecności i pracy dr Emilki przyjmujemy na konsultacje ponad 350 chorych osób miesięcznie.

Read More Read More

Szkolenia medyczne w Monasao

Szkolenia medyczne w Monasao

Misja Monasao organizuje cykl szkoleń medycznych dla pracowników przychodni naszego regionu. Dwudniowe szkolenia odbywają się każdego miesiąca. Uczestniczy w nich regularnie kilkunastu pracowników medycznych z Monasao oraz 5 miejscowości znajdujących się w promieniu 50 km od Monasao. Szkolenia prowadzi polska lekarka – specjalista chorób wewnętrznych – Emilia Bylicka, która pracuje na naszej misji od czerwca ubiegłego roku.

Read More Read More